Doğru Temizlik Metotları

 
DOĞRU TEMİZLİK METOTLARI
(Bu makale Grup AKADEMİ Temizlik Eğitim Departmanı tarafından hazırlanmıştır.)
 
Yerler
Kuru temizlik metotları herkes için en sağlıklı iç iklimini yaratır. Buna ek olarak kolaydır ve hem maddelerin zedelenmesine hem de kişisel sağlığın bozulmasına sebep olmaz. Yerlerin yıkanmasında aralarında yağ bezleri, kullanıldıktan sonra atılabilen bezler, pamuklu bezler ve sentetik bezler olmaz üzere seçenekler çoktur. Bunlar, kuru temizlik metotları sınıfına girmektedir, ve su ve kimyasal maddelere de gerek kalmaz. Yerdeki zor lekeler için tabiî ki nemli bezler kullanılır veya çözülmesi için temiz su püskürtülür. Dışarıda çırpılamayan halı ve paspaslarda tercihen merkezi elektrik süpürgesi veya hepa filtreli elektrik süpürgesi kullanılmalıdır.
Eşyalar
Masa ve oturulacak yerler, kapı kulpları gibi diğer tür temizlikler için de kuru temizlik metodları geçerlidir. Mikrofiberli çaputlar pozitif yüklü iken tozlar negatif yüklüdür. Bu nedenden dolayı mikrofiberli çaputlar tozu tutarlar. Bunun aksine, pamuklu çaputlar negatif yüklüdür ve bu sebepten dolayı tozların alınmasında fazla etkisi yoktur. Doldorulmuş mobilyalar ve döşekler eletrik süpürgesiyle veya döverek baştan başa ve sıkca temizlenmelidir.
Havalandırma
Havalandırma tesisatının filtreleri düzenli şekilde değiştirilmeli ve temizlenmelidir. Polen alerjilerinde, polen sezonundan önce ve sonra değiştirilmelidir.
İç ortamlardaki iyi temizlik yöntemleri alerjik sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynar. Polen sezonunda ve kışları daha sık temizlik gerekir. İçerdeki havanın ısınması tozun kurumasına ve harekete geçmesine sebep olur.
Banyo ve Tuvalet
Banyo odası evin genelde daha sıcak ve daha nemli olduğu bölümleridir. Bakterilerin yetişmesini önlemek için daha sık temizlenmesi gerekir.
Yazları
Girişe yerleştirilmiş çimen paspasları olarak bilinen ızgara paspaslar sayesinde birçok kir, kum, toprak ve çimenlerin içeri girmesi engellenmiş olur. Ev içindeki paspasların ve halıların yazın kaldırılması tavsiye edilir.
Kışları
Islak ayakkabılar için paspas kullanmak yararlıdır, bu sayede nem ve kir evin içine giremez. Yürüyerek karı silkelemek için “ıslak bölgelerin” oluşturulması iyi bir fikirdir.
Norveç Astım ve Alerji Birliğinin(NAAF) Tavsiyeleri
NAAF, evlerin her gün 10-15 dakika boyunca 2 kere havalandırılması gerektiği düşüncesindedir. Bu, genelde havadaki nemin artmasına ve ısının azalmasına neden olur. Bu da, havada dolaşan tozların ağırlaşmasını ve yere inmesini sağlar. İç sıcaklık 20-22 derecede olmalıdır. Yatak odasının sıcaklığı yaklaşık 5 derece daha az olmalıdır. Yatak çarşafları, mümkün olduğu kadar, havalanması için dışarı asılmalıdır, ve onların daha sonra çok iyi çırpılması ve silkelenmesi gereklidir. Halılar temiz tutulmalıdır. Genelde ev, işyeri, okul ve kreşlerde temizliğine dikkat edilmelidir.
NAAF, mümkün olduğu kadar, temizlikte kimyasal maddelerin kullanılmasından kaçınılması gerekildiği düşüncesindedir. Kuru temizlik metodları tavsiye edilir.
Evin içinin, duvar ve tavanlar da dahil olmak üzere, yılda en az bir kere baştan başa yıkanılması gerekir.
Temiz tutulması zor ısı kaynaklarını kullanmayın.
Mutfak vantilatörleri, yağ ve ağır yemek kokularını yok etmek için düzenli temizlenmelidir.
 
 
*** Grup AKADEMİ Ankara Temizlik ve Ankara Halı Yıkama olarak astım önleyici programımıza sizlerde bekliyoruz...