Temizlik ve Sağlık

 

TEMİZLİK ve SAĞLIK
(Bu makale Grup Akademi Temizlik eğitim departmanı tarafından hazırlanmıştır.)
SAĞLIĞIN YOLU TEMİZLİKTEN GEÇER
          Kir ve toz, kapalı alanlardaki havanın kalitesini düşürür, ve alerjilerin ve diğer aşırı hassaslık alerjilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir veya daha da şiddetlenmesine sebep olabilir. Banyo odaları gibi nemli ve sıcak ortamlarda kir, küf ve diğer mikroorganizmalara alt taban oluşturur.
           Evde, işyerinde ve okullarda görülen toz veya kirlilik, toprak, deri döküntüsü, polen, hayvanlardan kaynaklanan alerjenler, mantar kalıntıları, is, kum ve yemek artıklarından oluşmaktadır. Alerjenler ve alerjiye sebep olan diğer “maddeler” toza karışırlar. Toz parçacıkları değişik büyüklüktedir. Havada dolaşan ve nefese karışan parçacıklar oldukça küçüktür. Parçacıkların küçüklüğü onların akciğerde daha derinlere ulaşmalarına sebep olur. Bunun, sağlığa önemli etkisi olabilir.Bu yüzden, sağlam temizlik sağlıklı bir yaşam için önemlidir.
 
Yanlış ve Yetersiz Temizliklerde Görülen Sağlık Sorunları
  • Göz, burun ve boğazda tahriş
  • Burun tıkanması
  • Hapşırma
  • Baş ağrısı
  • Egzama
  • Astım
  • Alerji
Farklı sağlık sorunları kişiden kişiye değişebilir. Çocuklar daha fazla incinebilir ve hassastır.
 
EVDEKİ KİRLİLİĞİN KAYNAKLARI
Tütün Dumanı
 
Tütün dumanı birkaç binden fazla kimyasal bağlantıların kompleks karışımıdır ve sağlığa oldukça zararlıdır. Sigara dumanına maruz kalınması ile sigara içen ve pasif sigara içmeye maruz kalan kişilerde astım ve kronik obstruktif akciğer hastalıklarının gelişmesi arasında direk bir bağlantı vardır. İçerde sigara içilmemelidir.
Şömile ve Sobalar
 
Hava akımına izin veren açık sobalar tozları yakar. Eski odun sobaları iç çevreyi kirletebilir, şömine ve özellikle eski sobalar gibi diğer açık ısı kaynakları, iç çevreye is ve duman salabilir.
Halılar
 
Halılar temiz görünebilirler ve aynı zamanda havaya karışabilen çok miktarda toz ve kir içerebilir. Bu tür kaynaklardan havaya karışan tozlar, “kuru” hava belirtileri, deri ve mukozada tahriş gibi iç çevre sorunlarına sebep olabilir. Halının lifleri de, yıprandığı veya kırıldığı zaman çok miktarda toz üretebilir.
****** Grup AKADEMİ Ankara Temizlik ve Ankara Halı Yıkama olarak halılarınızı kusursuz yıkıyoruz.(444 15 88)
Ağır Yemek Kokuları
 
Pişirmekten ve kızartmaktan kaynaklanan ağır yemek kokuları ve buharlar alerjili kişilere rahatsızlık verebilir.
Toz Toplayıcılar
 
Toz, duvar kağıdı ve işlenmemiş duvar panelleri gibi yüzeylere kolayca yapışır. Doldurulmuş mobilyalar ve “ağır” perdeler, süs eşyaları ve yastıklar da oldukça çok toz toplar. Açık dolaplar ve tavana kadar ulaşmayan dolaplar, tozların genelde toplandığı ve uzun süre kaldığı yerlerdir. Temizlemesi kolay kaygan yüzeyleri seçin. Açık raflar ve kutular yerine, kapaklı kutular ve kapılı dolaplar kullanın.
Trafiğin Çok Olduğu Sokaklar
 
Evin, işyerlerinin ve okalların yakınlarında havada dolaşan tozlar, binanın ventillerinden ve diğer açıklıklarından içeri girecektir.
Havalandırma ve Hava Menfezi
 
Tozlu ve kirlenmiş ventiller, hava menfezleri ve eski filtreler mikrobiyal çoğalmaya (toz ve pislik) ortam yaratacaktır, ve bunlar tekrar iç çevreye dağıtılacaktır. Soğutucuların toz toplayabileceğini de unutmayın.
Evde Hayvanlar
 
Tüylü hayvanlardan ve kuşlardan kaynaklanan deri, kepek, saç ve bezler, kapalı ortamlardaki havada çok miktarda alerjen üretebilir. Hayvan besini, kedi kumu, saman ve testere talaşı da alerjik tepkilere sebep olabilir.
Temizlik Hakkında Mitler
 
Norveç`te, çok fazla ve çok kuvvetli temizlik maddelerinin kullanılması uzun zamandan beri gelenektir. Bir çoğu, çok fazla su ve temizlik maddesi kullanarak en iyi temizliği sağlayacağı inancındadır. Nem ve sıcak, bakterilerin ve mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını sağlar.
 
Norveç’li bir çok evde, doğal temizliği yansıttığı düşünülen yeşil sabunu kullanmak, gelenek haline gelmiştir. Bazıları için bu halen böyledir. Halen bir çok kişi, yeşil sabunun temizlikle eşit olduğunu düşünmektedir. Temizlik maddeleri hem ev içindeki malzemeleri zedeler hem de alerjik tepkilere sebep olur.
Temizlik Maddeleri
 
Norveç piyasasında değişik tür birçok temizlik maddeleri mevcuttur. Temizlik maddeleri bir sürü kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle, bunların arasında seçim yapmak kolay değildir. Temizlik maddeleri amonyak, klor, çözücü maddeler, saklayıcı maddeler, parfüm ve renk maddeleri içerebilir. Parfümler ve renk maddeleri aktif olmayan katkı maddeleridir ve iç çevreye ve sağlığa fazladan yük olabilir.
****** Grup AKADEMİ Ankara Temizlik ve Ankara Halı Yıkama olarak çevre dostu ve sağlıklı ürünler kullanır.(444 15 88)